Boşanma Davası Ücreti 2020 cümlesi günümüzde neredeyse en çok arananlar arasında bulunmaktadır. Boşanma davası açmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ne kadar masraflarının olacağını önceden bilmek istemeleridir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki boşanma davası ücretleri 2020 yılında da diğer yıllarda da olduğu gibi değişiklik göstermektedir. Bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Eğer ki bir çekişmeli olarak evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davası açacaksanız ücretlendirme farklı hesaplanacaktır. Tanıksız olarak anlaşmalı boşanma davası açacaksanız da bu durumda farklı ücret ödemeniz gereklidir.

Boşanma Davası Ücreti 2020 olarak Geçtiğimiz yıllara göre boşanan veya boşanmak isteyen çiftlerin sayısında her zaman bir önceki yıla göre artış görülmektedir. Bu sayının ilerleyen yıllarda da giderek artacağı tahmin edilmektedir. Anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davası açmayı planlayanlar ilk olarak ne kadar masraflarının olacağını araştırmaktadırlar. İlk olarak Boşanma Davası Ücreti 2020 şeklinde araştırmalar yapmaktadırlar. Peki ücret ne kadar olarak alınmaktadır. İşte ücretler.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

Bulunduğumuz yılda Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti ne kadar alındığını anlatmadan önce anlaşmalı boşanma nedir kısaca bu konuda bilgi vermek istiyorum.

Anlaşmalı Boşanmada evli olan çiftlerin ve en az 1 yılı geçkin süredir evli olmaları şarttır. Eşlerin Anlaşmalı Boşanma davası açabilmesi için öncelikle her konuda anlaşmış olmaları gereklidir. Anlaşamadığı konu varsa bunu mahkemeye karar vermek üzere bırakabilirler. Anlaşma konuları ise Öncelikli olarak boşanma konusunda eşlerin hem fikir olmaları gereklidir. Anlaşmalı Boşanma davasında eşlerin birbirine ne kadar tazminat ödeyeceği veya tazminat isteyip istemedikleri belirtilmelidir. Eğer ki çocuk varsa çocuk veya çocukların velayetlerinin kimde kalacağı konusunda da anlaşılmış olması gereklidir. Nafaka hususu da eşler arasında karar verilmesi gereken bir konudur.

Gelelim ücretlere dava açılırken adliyelerde Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti olarak 2020 yılında 54,40 TL başvuru harcı, 54,40 TL peşin harç olmak üzere 108,80 TL harç alınmaktadır. Bu harç yargılama aşamasının devam ettirilmesi için devlete verilen harçtır. Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma davası tanık bulunmayan davalar olduğu için 2020 yılı için 150,00 TL gider avansı talep edilmektedir. Alınan 150,00 TL sizlere ve dava açtığınız kişiye yapılan tebligatların gönderilmesi için kullanılacaktır. Yargılama sonunda bu ücretin kalan kısmı dava açana iade edilecektir. Toplama olarak Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti olarak 2020 yılında 268,80 TL ücret alınmaktadır. Bazı adliyelerde 150,00 TL yerine 200,00 TL alınabilmekte olup, bu konuda dava açarken hazırlıklı olmanız faydanıza olabilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti ne kadar alındığını anlatmadan önce çekişmeli boşanmanın açılış şartları nedir kısaca bu konuda bilgi vermek istiyorum.

Çekişmeli boşanma evli çiftlerin kendi aralarında anlaşma sağlanamadığı ve uzlaşamadıkları bir boşanma davasının yargılama şeklidir. Çiftler bir veya birden fazla konuda anlaşma sağlayamadıklarından dolayı çekişmeli boşanma davası açmaktadırlar. Bu dava açılırken de çekişmeli boşanma davası ücreti alınmaktadır. Çekişmeli boşanma davası aile mahkemelerinde görülmektedir. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı küçük ilçelerde ise Asliye Hukuk Mahkemelerinde çekişmeli boşanma davaları görülmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında boşanma, tazminat, velayet ve nafaka hususlarında uyuşmazlıklar aile mahkemesi hakimince sonuca bağlanmaktadır. Kararı beğenmeyen taraf istinaf başvurusunda bulunabilecektir. Peki Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti 2020 yılında ne kadar tahsil edilmektedir. İşte ücretler:

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti 2020

2020 yılında Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti olarak 54,40 TL başvuru harcı, 54,40 TL peşin harç olmak üzere 108,80 TL harç alınmaktadır. Bu harç yargılama aşamasının devam ettirilmesi için devlete verilen harçtır. Bunun yanı sıra çekişmeli boşanma davasında dava dilekçenizde tanık bildirdiyseniz her tanık için ortalama 50,00 TL ücret alınmaktadır. Tanık bildirmediyseniz ortalama 3 tanık olacağı kabul edilmektedir ve Tanık ücreti olarak 150 TL ücret talep edilmektedir. Gider avansı olarak da ortalama 150,00 TL ücret alınmaktadır. Alınan 300,00 TL sizlere, tanıklara ve dava açtığınız kişiye yapılan tebligatların gönderilmesi için kullanılacaktır. Yargılama sonunda bu ücretin kalan kısmı dava açana iade edilecektir. Toplam olarak 2020 yılında 420,00 TL civarı ücret alınmaktadır. Bazı adliyelerde bu rakam biraz daha fazla olabilmekte olup, 500,00 TL hazır ücretin yanınızda bulunması faydanıza olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz