İdari Dava Açma Süresi Hesaplama için öncelikle İdari davanın ne demek olduğunu ve türlerinin bilinmesi gereklidir. İdare Mahkemelerine açılan davalar genellikle idari işlemin iptali davası olarak açılmaktadır.

İdari Dava Açma Süresinin Hesaplanması sonrasında yapılan genel işlem İdari İşlemin İptali Davası olarak devam ettirilmektedir. İdari İşlemin İptali Davası: Ülkemizde bulunan kamu kurumlarının idarece yaptığı işlemlerin hukuka uygun olup olmadığının denetlendiği davalara İdari İşlemin İptali Davası denilmektedir. Ayrıca hukuk mahkemesi davası olarak da bilinmektedir. İdari Dava Açma Süresi Hesaplama işleminin nasıl yapılacağı İdari Yargılama Usulü Kanununun 7. Maddesinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Özetle belirtilecek olursa özel kanunlarda ayrıca bir süre gösterilmediği durumlarda herhangi bir idari işleme karşı Danıştay’a ve İdare Mahkemelerine dava açma süresi altmış (60) gün olarak düzenlenmiştir.

İdari Dava Açma Süresi Nasıl Hesaplanır

İdari Dava Açma Süresi Hesaplamak için 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 7. Maddesinden faydalanılmaktadır.

Kanunun 7 maddesine göre dava açma süresi, özel kanunlarda ayrı süre gösterilmeyen durumlarda Danıştay ve İdare Mahkemelerine açılan davalarda idari dava süresi altmış (60) gün, Vergi Mahkemelerine açılan davalarda ise idari dava süresi otuz (30) gün olarak belirtilmiştir. Eğer ki İdari İşlemin yapıldığı kurum kanunu gereğince uygulanan işleme daha uzun veya daha kısa bir süre tanınmış ise kurum kanunlarınca tanınan süre geçerlidir.

İdari Dava Süresi Ne Zaman Başlar

İdari Dava Süresi 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu gereğince düzenlenmektedir. Düzenlemeye göre ise;

İdari uyuşmazlıklarda idari dava açma süresi yazılı bildirimin yapıldığı tarihte başlar.

Vergi ve harç cezaları uyuşmazlıklarında ise Tahakkuku tahsile bağlı olan vergilerde tahsilatın yapıldığı tarihte başlamaktadır. Cezanın tebliği yapıldığı durumlarda ise tebliğ veya tebliğ yerine geçen işlem tarihinden itibaren başlamaktadır.

İdari Dava Ne Kadar Sürer

İdari Dava Ne Kadar Sürer sorusu hukukçuların veya idari davası devam eden vatandaşların sıklıkla merak ettiği konulardan birisidir. İdari Davaların ne kadar süreceği kesin olarak tahmin edilmesi mümkün değildir. Ancak genelde idare mahkemesinin yoğunluğuna göre bu durum değişmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde dosya sayıları daha fazla olduğu için bu şehirlerde açılan davalar daha uzun sürebilmektedir. İdare yargılama usulü kanununda idari dava süresine ilişkin kesin bir düzenleme ise bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz