Yargıtay Başkanlığının aşağıda bilgileri belirtilmiş olan kararına göre Tacizciden delil almak amacıyla cevap verilemez denilmektedir. Kararda ise anlatım şu şekilde gerçekleşmektedir.

Günümüzde Sosyal Medya ve İnternet Ortamından İşlenen Suç Olarak Taciz eylemleri oldukça üst seviyeye çıkmış durumdadır. Birtakım kişiler tarafından taciz edildiğini belgelemek amacıyla tacizci ile konuşmaya devam edilmektedir. Bu durum oldukça yanlış bir durum olup Yargıtay kararlarına göre bu durum kişinin taciz etmesine rıza göstergesi olduğu düşüncesi oluşmaktadır. Tacizciye cevap verilmesi kişiye karşı rıza göstergesi olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle sosyal medya üzerinden yapılan görüşmelere dikkat edilmesi gereklidir. Yargıtay kararı ile de bu duruma dikkat çekilmiştir. Örnek kararda bu durumda tacizci ile konuşmaya devam eden kişinin şikayeti kabul edilmemiştir. İşte Yargıtay Kararı;

Asliye Ceza Mahkemesine ilişkin makalelerimizi okumak için buraya tıklayınız.

YARGITAY BAŞKANLIĞI

14.Ceza Dairesi 2016/5036 E. , 2019/12954 K.

“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Sulh Ceza Mahkemesi

Cinsel taciz

HÜKÜM: Mahkumiyet

İlk derece mahkemesince verilen hüküm temyiz edilmekle başvurunun muhtevası ve inceleme tarihine kadar getirilen kanuni düzenlemeler nazara alınarak dosya tetkik edildi, gereği görüşüldü:

Katılanın beyanında delil elde edebilmek amacıyla sanığın mesajlarına karşılık verdiğini belirtmesi, mesaj tespit tutanağı içeriğinden de sanık ile katılanın mesajlaşmalarının karşılıklı olduğunun anlaşılması karşısında, katılanın kendisine yönelik eyleme rızasının bulunduğuna dair sanıkta oluşan düşünceyle mesajları gönderdiği nazara alındığında, atılı suçun hukuka aykırılık unsurunun olayda gerçekleştiğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gözetilerek beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi, Kanuna aykırı, sanığın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesi gözetilerek 1412 sayılı CMUK’nın 321. maddesi gereğince BOZULMASINA, 03.12.2019 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

Görüldüğü üzere anlatıldığı şekilde Yargıtay kararı olarak verilmiştir. Detayları yukarıdaki Yargıtay Kararının detaylarında anlatılmıştır.

Tacizciden delil almak amacıyla cevap verilemez Yargıtay Kararı isimli makalemiz ile ilgili olarak sayfamızın alt kısmında bulunan yorum kısmından aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz. Karşılaşmış olduğunuz hukuki sorunlarınızı ücretsiz olarak sorabilir veya düşüncelerinizi bize aktarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz