Vekaletname Olmaksızın Vekil Kaydedildi Nedir. Adalet Bakanlığının Ülkemizde yapmış olduğu elektronik dönüşümler sonrasında Uyap Vatandaş Portal olarak bilinen mahkeme dosya ve evraklarını görüntüleme arayüzü sayesinde dosyalarımızın içeriği görülebilmektedir. Buradan dosyalarını takip eden kişiler genelde bir çok terime yabancı olabilmektedir. Yabancı olduğu terimlerden bir tanesi de Vekaletname Olmaksızın Vekil Kaydedildi cümlesidir. Uyap Vatandaş Portal üzerinden veya  E-Devlet sisteminin mahkeme dosya sorgulama ekranı üzerinden Vekaletname Olmaksızın Vekil Kaydedildi cümlesi ile karşılaşılması sonrası internet ortamlarında Vekaletnamesiz kayıt Nedir gibi araştırmalar ilgililer tarafından yapılmaktadır.

Peki vekaletnamesiz kayıt nedir ve neden böyle bir işlem gözükmektedir.

Adalet Bakanlığı e dönüşüm çalışmaları sonrasında dosyaların mümkün olduğu kadar dosya taraflarının kolayca ulaşılabilir hale getirmek istemektedir. Bu nedenle vatandaş portal üzerinde dosyamızda yapılan tüm işlemleri ve yapılan değişiklikler bizlere gösterilmektedir. Peki bu cümle ile neden karşılaşıyoruz. Bu soruyu cevaplamadan önce şu ayrımı da yapmamız daha doğru olacaktır. Bu cümlenin karşılaşıldığı dosya Ceza Mahkemesi Dosyası mı yoksa Hukuk Mahkemesi dosyası mı, çünkü alınacak cevap buna göre değişecektir.

Ceza Davasında Vekaletnamesiz Kayıt

Ceza Mahkemelerinde öncelikle dosyanın suçlusunun suça sürüklenen çocuk olduğu durumlarda kanun gereği çocukların Baro tarafından görevlendirilmiş olan vekil ile temsil edilmesi gereklidir. Bu kanuni bir zorunluluktur. Yargılama başladığında mahkeme tarafından çocuk veya birden fazla ise çocuklara barodan avukat görevlendirilmesini istemektedir. Baro yönetimi tarafından ise ilgili dosyaya bir avukat görevlendirmesi yapılmakta ve mahkemeye bildirilmektedir. İşte bu bildirilen avukat vekaletname olmaksızın yani baro görevlendirmesi nedeniyle dosyaya katılmaktadır. Bu nedenle Uyap sistemine kaydı yapıldığında vekaletname Olmaksızın Vekil Kaydedildi şeklinde bizlere gösterilmektedir. Bu kaydın doğrusu da bu şekildedir çünkü avukat dosyaya vekaletname ile değil görevlendirme ile katılmaktadır.

Yine Ceza Mahkemesi dosyasında bazen yaşı büyük olsa da yargılandığı suçun ağırlığı nedeniyle yani kanuni olarak suçun sınırı 5 yıl ve daha fazla cezayı gerektiren durumlarda da barodan avukat görevlendirmesi zorunludur. Bu durumda da yukarıda anlatıldığı üzere mahkemeden avukat istenilmekte ve vekaletname olmaksızın vekil kaydedilmektedir. Bu durumda da tarafın yaşı büyük olsa bile yargılandığı suçun ağırlığı nedeniyle böyle bir uyarı ile karşılaşmanız mümkündür.

Müştekinin avukat istemesi durumunda da mahkemece baro tarafından bir avukat görevlendirmesi yapılmakta ve avukatın dosyaya görevlendirme ile katılması nedeniyle vekaletname olmaksızın vekil kaydedilmesi şeklinde kayıt yapılmaktadır.

Hukuk Davasında Vekaletnamesiz Kayıt

Hukuk Davasında Vekaletname Olmaksızın Vekil Kaydedildi seçeneği ceza mahkemeleri gibi çok geniş seçeneklere ait olmasa da hukuk mahkemelerinde de karşılaşılmaktadır. Tarafın dosyada bulunan avukatı başka bir avukata yetki belgesi ile dosyaya katılma yetkisi verdiği takdirde yetki belgesi ile katılan avukat vekaletname olmaksızın sisteme kaydedilmektedir. Bu durumda yine aynı cümle ile karşılaşmanız mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz